pjg
18 اسفند 1401 - 11:35

فارس من| سرگردانی چهار ساله 600 خانواده مستاجر تبریزی پایان می یابد؟

پروژه مسکن ملی باغمیشه بعد از تعطیلی چندین ساله و چشم انتظاری ثبت نام کنندگان در این مجموعه عملیات اجرایی ساخت مسکن در این محل شروع شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عملیات اجرایی پروژه اقدام ملی مسکن باغمیشه بعد از تعطیلی چندین ساله بالاخره آغاز شد.

 مسئولان راه و شهرسازی آذربایجان شرقی اعلام کردند: پروژه‌ای که از همان ابتدای شروع کار مدیریتی جزو دغدغه‌ها و برنامه کاری قرار گرفته و روزانه جلسات متعدد با ارگان‌ها و نهادهای مختلف در قالب شورای مسکن استان برگزار شده و هماهنگی لازم بین دستگاهی فراهم و منجر به عملیاتی شدن پروژه شد.

در استان پروژه های مختلف و متعدد زیادی از گذشته بجا مانده که هر کدام نیازمند چندین سال تلاش برای رفع مشکلات و مغایرت های قانونی است و این اراده در مجموعه راه و شهرسازی وجود دارد جهت حل مشکلات بخاطر مردم و البته در راستای قوانین و مقررات اداری، اگر بخواهم بیان چند مورد مهم را متذکر شوم که افراد و اشخاص درگیر در موضوع به مهم بودن حل این موارد اذعان کنند.

مخاطبان خبرگزاری فارس در ثبت موضوعی با عنوان سرنوشت مسکن ملی باغمیشه چه می‌شود؟ خواستار پیگیری این موضوع شده‌اند.

 

مسکنی که ملی نیست!/ پروژه مسکن ملی باغمیشه وارد سال چهارم شد

اواخر دولت سیزدهم بود که هیأت دولت آقای روحانی طرحی ارائه دادند با عنوان طرح مسکن ملی که پایه های طرحی شد که بعدا در دولت آقای رئیسی نهضت ملی مسکن نام گرفت.

مردمی که به وعده های دولت اعتماد کرده و ثبت نام کردند فکرش را هم نمی کردند بعدا به مشکلات عجیب و غریبی که تا به امروز گریبانشان را گرفته برخورد کنند.

با اتمام دولت دوازدهم و روی کار آمدن دولت آقای رئیسی به همراه وعده بزرگ ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال مردم دوباره امیدوار به سرانجام رساندن پروژه مسکن ملی شده و در این طرح مشارکت نمودند.

یکی از پروژه های مسکن ملی شهر تبریز که استارت آن از سال ۱۳۹۸ خورد پروژه مسکن ملی باغمیشه تبریز هست. پروژه ای که قرار بود سه ساله به متقاضیان تحویل داده شود وارد سال چهارم شده و هنوز شروع به کار نکرده است!

پیگیری ها نشان می دهد این پروژه به مشکلات عدیده ای برخورد کرده و هیچ عزم جدی برای به سرانجام رساندن این پروژه وجود ندارد. ‏ ۶۰۰ خانواری که دو قسط ۴۰ و ۵۰ میلیونی از سال ۱۳۹۹ و قبل از شروع تورم های سرسام آور به پروژه واریز کردند امروز دچار بلاتکلیفی محض شده و هیچ ارگانی پاسخگوی آنها نیست.

واحدهای مسکن ملی باغمیشه ابتدا قرار بود در سه فاز و به صورت محله محور ساخته شود اما تقریبا بعد از یکسال فاز یک آن به دلیل آنچه بعدا مشکلات خاک نامیده شد از پروژه کنار گذاشته شد و بعد از طراحی مجدد تمامی ۶۰۰ واحد به مناطق پایین دست پروژه منتقل شده و عملا فاز یک از محدوده مسکن ملی باغمیشه خارج شد.

با جدا شدن یک فاز از سه فاز موجود پروژه مسکن ملی باغمیشه و تعویض طراحی محله محور با طراحی خطی به دلیل جانمایی ۶۰۰ واحد در دو فاز باقیمانده انتظار این می رفت که شروع پروژه بعد از چهار سال اعلام بشود.

طی آخرین پیگیری های صورت گرفته از مسئولین، یکی از موضوعات حل نشده برای شروع مجدد پروژه بحث صدور پروانه ساختمانی از سمت شهرداری منطقه پنج تبریز هست که برای این امر باید توافقاتی بین ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) که کارگزار پروژه هست با شهرداری تبریز صورت بگیرد.

اخیرا بازدیدی از پروژه مسکن ملی باغمیشه توسط استاندار و مدیرکل راه و شهرسازی استان صورت گرفته که امید می رود با ورود جدی مسئولین مربوطه مشکلات این پروژه بعد از چهار سال بلاتکلیفی حل و فصل شده و ۶۰۰ خانوار مستاجر تبریزی به آرزوی خانه دار شدن خود برسند.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1082924