pjg
28 آذر 1401 - 10:19

ایجاد اشتغال برای 13 هزار توسط بسیج سازندگی آذربایجان‌شرقی/درآمدزایی برای مددجویان با احداث ۱۱۰ هزار نیروگاه پشت بامی

رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه عاشورا گفت: ۱۳ هزار و ۲۵۷ نفر از طریق صندوق‌های قرض‌الحسنه مشغول به کار شده و ۶۲ تعاونی نیز از طریق توسعه این صندوق‌ها تشکیل شده‌اند که کاملا جنبه مردمی دارند و ریالی از دولت بابت این صندوق‌ها اعتبار گرفته نشده است.

جواد ملک‌لو امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار داشت: پس از ادغام جهاد سازندگی در مجموعه جهاد کشاورزی ضرورت کار در مناطق محروم به شدت احساس شد و ۱۷ اردیبهشت ۷۹ دستور تشکیل بسیج توسط مقام معظم رهبری صادر و این جوانه امروز به یک درخت تنومند و ملجأ امید محرومان تبدیل شده است.

وی ادامه داد: به فرموده مقام معظم رهبری بسیج سازندگی خود یک شعبه کار عظیم است و بر همین مبنا می توان گفت کارهای انجام شده توسط این مجموعه به نوعی حتی در حد استانداری هاست و در دو حوزه عمرانی و غیر عمرانی در مناطق محروم به مردم خدمات می دهد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه عاشورا توزیع بسته های معیشتی، آموزشی، اهدای جهیزیه و کمک های مومنانه را بخشی از خدمات غیرعمرانی انجام شده عنوان و تصریح کرد: هر چند نمود و بروز بسیاری از این اقدامات غیر عمرانی در زمان کرونا بود اما به گفته و تاکید رهبری در خصوص تداوم این اقدامات بعد از کرونا این روند به صورت روزانه توسط گروه های جهادی و البته با همراهی خیران انجام می شوند.

فعال بودن ۴۲ هزار گروه جهادی در کشور

وی افزود: ۴۲ هزار گروه جهادی در سطح کشور فعال هستند که از این تعداد چهار هزار گروه پای کار و فعال با حضور همه اقشار عمومی و تخصصی در آذربایجان شرقی فعالیت می کنند و اقدامات آنها منحصر به ایام خاصی چون هفته بسیج نیست و در طول سال انجام می شود هر چند هفته بسیج امسال مجموعه ای از این خدمات تحت عنوان رزمایش جهادگران فاطمی ۲ با حضور یک هزار و ۶۲ گروه جهادی در ۱۲عرصه ارائه شدند.

ملک‌لو اظهار داشت: در این رزمایش ۱۰ روزه فعالیت های عمرانی، سلامت، کشاورزی، بهداشتی و خدماتی همچون توزیع لوازم التحریر، آزادی زندانی، آموزشی و تحصیلی، جهاد تبیین، اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان و عرصه های اجتماعی انجام شد که برگزاری نمایشگاه طلایه داران اقتصاد مقاومتی با توجه به قطبیت نقاط مختلف استان در حوزه کشاورزی و صنایع دستی از آن جمله بود و تولیدات کارگاه های تجهیز شده و آموزش دیده توسط بسیج سازندگی در فرهنگسرای الغدیر تبریز ارائه شد و مردم به صورت بدون واسطه خرید کردند.

آبرسانی به ۱۲۱ روستای آذربایجان شرقی

وی با بیان اینکه حوزه فعالیت های عمرانی بسیج سازندگی بسیار گسترده است، گفت: در این حوزه چهار طرح در سطح ملی را در دست اجرا داریم و اعتبارات و مصالح آن به صورت کشوری تامین می‌شود که بسیج آبرسانی به ۱۲۱ روستا با ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار در ۳۰ ماه یکی از این طرح‌هاست که با ساخت سه مجتمع واقع در شهرهای خداآفرین، ورزقان و هشترود در دست اجراست.

رئیس سازمان بسیج سازندگی استان ادامه داد: پیشرفت این طرح نزدیک به ۴۰ درصد و دلیل آن نیز عدم تامین به موقع اعتبارات و مصالح است والا برآورد ما اجرای یک ساله بود و البته منابع و اعتبارات آن با توجه به شرایط تورم قابل افزایش است و حتی تا ۵۰۰ روستا نیز طرح مطالعاتی انجام شده و در برنامه بلند مدت برای هریس و چاراویماق نیز قابلیت و امکان اجرا دارد به گونه ای که در خداآفرین منبعی دو هزار لیتری ساخته شده و حتی تا چهار برابر روستاهای منطقه را می توان پوشش دهد. 

ساخت ۲ هزار و ۷۶۹ مسکن توسط بسیج در شهر جدید سهند

وی با اشاره به عقد تفاهم نامه بین بسیج سازندگی و شرکت عمران سهند برای ساخت دو هزار و ۸۶۹ واحد در قالب نهضت ملی مسکن اظهار داشت: این تفاهم نامه اواخر بهمن ۱۴۰۰ منعقد شده و بر اساس آن مساکن مورد تفاهم در سه سال در فاز چهار شهر جدید سهند ساخته خواهند شد و کارگاه این طرح بر اساس ارزیابی های صورت گرفته توسط کارشناسان مرکزی کارگاهی نمونه در سطح کشور است.
ملک لو خاطرنشان کرد: در حال حاضر با فعالیت هشت گروه جهادی کار اجرایی دو هزار واحد با نزدیک به ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی آغاز شده و مابقی نیز در مرحله تامین زمین هستند و با توجه به تجربه مسکن مهر با هماهنگی تمام دستگاه های خدمات رسان به دنبال ساخت واحدهایی با بهترین کیفیت هستیم.


وی توزیع قیر رایگان از محل قانون بودجه ۱۴۰۰ را دیگر طرح ملی بسیج سازندگی عنوان کرد و افزود: بر این اساس چهار هزار و ۴۵۸ تن قیر دولتی جذب شده و در آسفالت راه های روستایی، بین مزارع، مسیرهای منتهی به مزار شهدا و آسفالت محوطه پاسگاه ها، پایگاه ها و کارگاه های بسیج سازندگی مورد استفاده قرار گرفته که در این زمینه همه دستگاه های مرتبط با حضور گروه های جهادی پای کار آمدند و سال ۱۴۰۱ نیز این طرح با افزایش تناژ و محل مصارف ادامه خواهد یافت.

رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه عاشورا جهاد روشنایی را دیگر طرح ملی این مجموعه برشمرد و اظهار داشت: این طرح با تفاهم پنج جانبه امور روستایی ریاست جمهوری، ساتپا، بهزیستی، کمیته امداد و بسیج سازندگی برای خرید برق تولیدی از صفحات خورشیدی نصب شده در خانه های مددجویان بهزیستی و کمیته امداد اجرا می شود.

وی خاطرنشان کرد: در این طرح صفحات خورشیدی در ۱۱۰ هزار واحد مددجویان در سطح کشور نصب خواهند شد که سهم اولیه آذربایجان شرقی دو هزار واحد و البته تعداد آن قابل افزایش است و ساخت و نصب این صفحات خورشیدی بر عهده بسیج سازندگی است تا ضمن ترویج استفاده از انرژی های پاک قدمی در راستای توانمندسازی خانواده های محروم و کم توان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی برداشته شود.

فعالیت یک هزار و ۱۷۰ صندوق قرض الحسنه بسیج سازندگی

ملک لو به فعالیت صندوق های قرض الحسنه بسیج سازندگی نیز اشاره مرد و گفت: این صندوق ها که ایجاد آنها از سال ۹۷ کلید خورده، اقدام مثبت دیگری است که از قبال آنها اشتغال های خرد خانگی و حتی طرح های صنعتی کلانی چون مجتمع های گاوداری شکل گرفته اند.

وی از فعالیت یک هزار و ۱۷۰ صندوق قرض الحسنه بسیج سازندگی در استان خبر داد و افزود: این صندوق ها ۶۶ هزار و ۲۰۰ عضو دارند و تاکنون ۲۰ هزار مورد وام با مجموع ۸۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان توسط آنها اعطا شده و ۲۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون نیز موجودی فعلی این صندوق هاست.

رئیس سازمان بسیج سازندگی سپاه عاشورا تصریح کرد: ۱۳ هزار و ۲۵۷ نفر از طریق صندوق‌های قرض‌الحسنه مشغول به کار شده و ۶۲ تعاونی نیز از طریق توسعه این صندوق‌ها تشکیل شده‌اند که کاملا جنبه مردمی دارند و ریالی از دولت بابت این صندوق‌ها اعتبار گرفته نشده است.

وی در خصوص وام‌های اشتغال‌زایی بسیج سازندگی نیز اظهار داشت: این تسهیلات سالانه از محل بودجه استانی داده می‌شد که امسال این میزان را از ۱۵ به ۱۹ درصد اعتبارات استانی افرایش داده و مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان جذب کردیم و امکان اعطای این وام ها تا ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر و تا سقف ۲۰ نفر برای هر کارگاه به شرط بیمه یکساله تامین اجتماعی نفرات استخدامی وجود دارد.

ملک‌لو از اهدای یکصد جهیزیه به نوعروسان به مناسبت سومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی در سطح استان نیز خبر داد و گفت: اجرای طرح فاضلاب، خط انتقال و شبکه شهرستان ورزقان با تامین اعتبارات از محل مسئولیت های اجتماعی و ساخت ۴۰۰ واحد مسکن مددجویی کمیته امداد از دیگر اقدامات بسیج سازندگی در آذربایجان شرقی است.

انتهای پیام/ ۶۰۰۳۶

منبع: فارس
شناسه خبر: 919259